Známe hlavní přednášející! / Key note speakers announced!

První přednášející je dr. Hanna Hacker. Hanna Hacker je socioložka a historička, která se zabývá kulturálníni a postkoloniálníni studii z feministické a queer perspektivy. Působí na několika rakouských univerzitách a na Ústavu gender studies Středoevropské Univerzity (CEU). Mezi její knihy patří “Frauen* und Freund_innen. Lesarten „weiblicher Homosexualität“, Österreich 1870–1938” (2015), “Queer Entwickeln. Feministische und postkoloniale Analysen” (2012), “Whiteness” (2005) (knihu editovala s Mineke Bosch) nebo “Gewalt ist: keine Frau. Der Akteurin oder eine Geschichte der Transgressionen” (1998).

The first key note speaker is dr. Hanna Hacker. Dr. Hacker is a sociologist and historian with emphasis on cultural and postcolonial studies in a feminist and queer studies perspective. Her research on the history of female homosexualities in Austria became renowned as a pioneering work. She held posts as a lecturer and as a professor at several Austrian universities, in Yaoundé (Cameroon), and at the Department of Gender Studies at Central European University, Budapest. She has widely published in the field of feminist theory, on women’s movements, and on sex/gender constructions in modern history. Her recent research focuses on bodies and embodiment in transnational encounters and on images of postcolonial Africa. For a long time she has been involved in local and international feminist activism.

Druhým přednášejícím bude Gerard Koskovich. Gerard je historik žijící v San Franciscu, působí jako kurátor a obchodník s knihami. Před skoro čtyřiceti lety se zasloužil o založení LGBTQ archive a muzea v San Francisku, je spoluzakladatelem GLBT Historical Society v San Francisku, kde momentálně působí jako senior poradce v oblasti veřejných dějin. Na téma zaznamenávání a zviditelňování minulosti neheterosexuálních lidí přednáší po celém světě. Jeho texty jsou součástí knih publikovaných v USA i v jiných zemích, především ve Francii: LGBTQ Preservation and Place (New York, 2019), Les LGBT font bouger les sociétés: Cultures et politiques de l’émancipation (Paříž, 2015), Out in the Castro: Desire, Promise, Activism (San Francisco, 2002), publikoval v časopise QED: A Journal in GLBTQ World-making (2014).

The second key note speaker is Gerard Koskovich. Gerard Koskovich is a San Francisco–based historian, curator and rare book dealer. He has been active in the movement to create LGBTQ archives and museums for nearly four decades. He is a founding member of the GLBT Historical Society in San Francisco, where he currently serves as senior public history advisor. He has curated numerous exhibitions on LGBTQ history and culture since 1986. Koskovich has presented and published widely in English and French, most recently with a focus on the history of queer history as a cultural practice in the United States and on LGBTQ place-based history, preservation and intangible cultural heritage.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s